NEREYE GİDİYORUZ

Kelimelerime ,Maksim Gorki'nin bir sözü ile başlamak istiyorum.
'' Bir kurt, bir domuz,bir it olmamız için emrederler.
Lakin insan olmamız için emir vermezler''

    Zamansızlığın içerisinde yaşadığımız şu köhne,kokuşmuş zaman diliminin içerisinde ,ne vardı?Bizleri,insanlıktan çıkarıp,hayvana dönüştüren.Oysa hayvan diye söyleyip geçeriz.Hayvanlar bile,tehlike arz eden bir durumla karşılaşmadıça saldırıya geçmez.Ve karşısındaki varlığa zarar vermez.Ya biz insanlar.Her fırsatta birbirimizin ,boğazına sarılıp,karşımızdakini alt etmeye çalışmıyormuyuz.Kendi ellerimizle yaşam kaynaklarımızı yok etmiyormuyuz.Daha ne kadar sürecek bu yangın yüreklerimizde.Daha nekadar zaman! yaşama kaynağı bulacak berteraf edilmemiş düşünceler zihnimizde.Nasıl öğreneceğiz,bir canlının,''bitkisi ile hayvanı ile insanı ile''her şeyden daha önemli olduğunu Bu katliamlara bir son vermek için daha neyi bekliyoruz?Yada nereden geleceğini bilmediğimiz ,bir yardım elimi bekliyoruz?Örümcekleşmiş,kokuşmuş zihinlerimizden,bu sevgisizliği silip atmak için.
    
     Hani bir tohum eker toprağa bekleriz ya,Önce filizlensin sonra fidana dönsün ve meyve versin diye.Bizler bu vatan toprakları üzerinde yaşayan,yetmişiki millet insan ise,o vatan toprağına,bir tohum serpmek,bir fidan dikmek yerine,kan gülleri dikip,zehirli sarmaşıklar diktik sonunu hiç düşünmeden.Ve şimdi o güllerden damla,damla kan sızmaya,Zehirli sarmaşıklarsa boynumuza bedenimize dolanmaya başladı.O damla damla sızan kanın kaynağı tedavi edilmezse,nehir olup çağlayacak.Durmadan kol atıp uzayan zehirli sarmaşık kökünden sökülmezse,sonunda boynumuza sarılıp bizleri boğacak.

     Binlerce yıldır Anadolu toprakları üzerinde yaşam mücadelesi veren atalarımıza kadar gidin demiyorum.Yakın tarihimiz olan kurtuluş mücadelesi ve Cumhuriyetimizin kurulduğu tarihe bir bakın.Kültürleri ile düşünceleri ile dili dini ile etnik kimliklerini bir kenara bıakıp,tek Bayrak altında tek kimlik altında birleşen.Atalarımızın bizlere emanet ettiği bu vatan topraklarının altına dinamitleri yerleştirdik.Ve fitilini ateşledik .Şimdi bekliyoruz ne zaman patlayacak diye.Yetmişiki millet olarak yaşadığımız bu coğrafyadaki ihanetimiz KİME.

İvo andriç'in bir sözü ile yazımı bitirmek istiyorum.
''Hayat anlaşılmaz bir mucizedir,boyuna harcanır,buna rağmen dayanır sürüp gider''
diye söylemiş 
 Lakin böyle giderse  hayat sürüp gitmeyecek.

ALİ EKBER ÇELİK

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

5 Response to "NEREYE GİDİYORUZ"

 1. Sandra Botelho says:
  12 Mart 2010 00:36

  Obrigado pela visita, pelo comentario.
  Bjos no coração!

 2. Newbahar says:
  12 Mart 2010 08:29

  Merhaba Ali Bey...
  Bu yangın söner mi bilinmez ama ben kendimce pek karamsarım bu ülke için. Daha iyiye gideceğini düşünmüyorum insanlığın. Ahlaksızlığın kol gezdiği, oyguncuların, teröristlerin elini kolunu sallaya sallaya gezdiği, ekonomimizin alt üst olduğu, çalışanın ve emeklinin kıt kanaat maaşla geçinmeye çalışması...
  Say say bitecek gibi değil. Öte yandan milletin gözünü kan bürümüş, cinayetlerin ardı arkası kesilmiyor.
  İnsan katliamları, hayvan katliamları...
  Ne yazık ki biz insan gibi geçinmeyi çoktan unuttuk.

  Saygı ve selamlar

 3. Sandra Botelho says:
  14 Mart 2010 15:36

  Good morning.
  Kisses and thank you for visites.

 4. tufan says:
  15 Mart 2010 11:34

  Sevgili kardeşim Ali ekber,bu çok değerli yazının altına imzamı atıyorum ve tüm endişelerine hak veriyorum.
  Lakin bizler hala koyun gibi gidip seçim sandıklarına hiç tanımadığımız adamlara mühürü basarsak başka ne beklenebilirki.
  Ve diyorumki,seçtiğimiz adamları birazcık araştıralım,inceleyelim sonradan eyvah demenin kime ne faydası var.

  Saygılar sevgiler.

 5. suskunmavi says:
  15 Mart 2010 14:35

  Çok güzel bir yazıydı yüreğine sağlık arkadaşım.Günümüze çok yakışmış bir yazı olmuş.Sevgilerimle..